info@moto-x.lv

Padomi motocikla sezonas sagatavošanai

Padomi motocikla sezonas sagatavošanai

Motocikla sagatavošana sezonai ir neatņemama katra motobraucēja ikgadējā rutīna. Pareizi veikta apkope ne vien uzlabo drošību un komfortu, bet arī pagarina motocikla mūžu. Neatkarīgi no tā, vai esi gatavs atsākt braukšanu pavasarī vai plāno likt motociklu ziemas miegā – šie padomi palīdzēs to paveikt pareizi.

Kāpēc motocikla sagatavošana sezonai ir svarīga?

Laba tehniskā sagatavotība var būt izšķiroša ne tikai komfortam, bet arī dzīvībai svarīgām situācijām uz ceļa. Rūpīga pārbaude palīdz izvairīties no negaidītiem bojājumiem, dārgiem remontiem un negadījumiem. Diemžēl daudzi braucēji sezonas sākumā izlaiž svarīgus soļus – piemēram, aizmirst pārbaudīt riepu spiedienu vai akumulatoru, kas bieži noved pie problēmām.

Sagatavošanās moto sezonai pavasarī

Pirms izbraukšanas pārbaudi bremzes, lukturu un pagriezienu darbību, spoguļu pozīciju un stūres spēli. Pārliecinies, ka visi skrūvējumi ir stingri un nav noplūžu no dzinēja vai bremžu sistēmas. Pārbaudi arī sajūga un gāzes troses brīvgaitu – laikapstākļu ietekmē tās var kļūt stīvas vai ieķerties. Neaizmirsti uzmest aci arī amortizatoriem – vai nav redzami eļļas plankumi, kas norāda uz nolietojumu?

Eļļas un šķidrumu maiņa

Pat ja motocikls stāvējis visu ziemu, eļļa var būt zaudējusi savas īpašības. Nomaini motoreļļu un filtru. Pārbaudi arī bremžu šķidrumu un dzesēšanas šķidrumu līmeni – tos vajadzētu mainīt reizi 1–2 gados. Ja motocikls aprīkots ar hidraulisko sajūgu, pārbaudi arī tā šķidrumu. Ja mainīsi šķidrumus mājas apstākļos, atceries tos pareizi utilizēt.

Akumulators un elektriskā sistēma

Akumulators ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc motocikls sezonas sākumā nedarbojas. Pārbaudi spriegumu ar voltmetru – ja tas ir zem 12.4V, tas liecina par nepilnīgu uzlādi. Ja nepieciešams – uzlādē vai nomaini akumulatoru. Pārbaudi arī drošinātājus, kontaktus un vadus, lai pārliecinātos, ka nav redzamu oksidācijas pazīmju.

Riepas un to stāvoklis

Pārbaudi riepu protektoru – minimālais likumīgais dziļums ir 1,6 mm, bet drošībai ieteicams vismaz 3 mm. Skaties arī uz riepu vecumu – pat ja tās izskatās labas, riepas, kas vecākas par 5 gadiem, zaudē saķeres īpašības. Pārbaudi riepu spiedienu, kas var būt krities ilgstošas stāvēšanas laikā, un nepieciešamības gadījumā to pielāgo ražotāja ieteiktajam līmenim.

Motocikla mazgāšana un vizuālā pārbaude

Pēc ilgas stāvēšanas zem putekļiem vai pārsegā motocikls var būt aprūsējis. Rūpīgi notīri motociklu, īpaši pievērsot uzmanību bremžu diskiem, ķēdei un dzinējam. Tīrīšanas laikā vieglāk pamanīt bojājumus vai vaļīgas skrūves. Ieteicams izmantot speciālus moto tīrīšanas līdzekļus, kas nesabojā plastmasas un gumijas daļas.

Ekipējuma pārbaude

Pārbaudi arī savu ķiveri – vai nav mikroplaisu, kas ietekmē drošību. Pārbaudi aizsargu un citu ekipējuma stāvokli. Vecs, saplīsis vai pārsēdēts ekipējums var būt bīstams. Pievērs uzmanību arī cimdiem, zābakiem un jakai – vai visas aizdares un aizsargu ieliktņi darbojas kā pienākas? Atceries – drošība sākas ar gatavību!

Motocikla sagatavošana ziemas glabāšanai

Degvielas sistēmas sagatavošana

Pastāv divas stratēģijas – piepildīt bāku līdz malai un pievienot degvielas stabilizatoru, vai arī pilnībā to iztukšot. Stabilizators novērš degvielas sabojāšanos un kondensāta veidošanos.

Akumulatora noņemšana un uzglabāšana

Akumulatoru vēlams izņemt un uzglabāt sausā, siltā vietā. Laiku pa laikam to vajadzētu nedaudz uzlādēt, lai saglabātu tā ilgmūžību.

Riepu aizsardzība glabāšanas laikā

Lai izvairītos no plakanu vietu veidošanās, motociklu vēlams novietot uz centrālā statīva vai nedaudz pārbīdīt ik pēc pāris nedēļām.

Pārklāšana un uzglabāšanas vietas izvēle

Izmanto elpojošu pārsegu – ne plastmasas! Ideāli – sausā garāžā vai siltā šķūnī. Dzīvokļa balkons var būt opcija, bet motociklam jābūt labi pārklātam un pasargātam no nokrišņiem.

Ieteikumi moto servisa apmeklējumam

Ja neesi pārliecināts par kādu no tehniskajiem aspektiem, uztici to profesionāļiem. Pavasarī servisi bieži ir pārpildīti, tāpēc apsver iespēju sagatavot motociklu jau ziemā vai agri martā.

Noderīgi padomi no pieredzējušiem braucējiem

“Es vienmēr veicu eļļas maiņu pirms ziemas – vecā eļļa satur mitrumu, kas bojā dzinēju,” – Andris, motokluba dalībnieks.

“Atstāt motociklu uz riepām ilgi bez kustības? Nē – vienmēr uzlieku uz statīva,” – Linda, enduro braucēja.

Biežāk uzdotie jautājumi (BUJ)

Cik bieži jāmaina eļļa?

Vismaz reizi sezonā vai ik pēc 3000-6000 km.

Ko darīt, ja akumulators neuzlādējas?

Vispirms pārbaudi lādētāju un kontaktus. Ja nekas nemainās – iespējams, akumulators ir beidzies.

Vai motociklu var glabāt balkonā?

Tehniski – jā, bet risks kondensātam, zādzībai un bojājumiem ir augsts. Rekomendēts – slēgta telpa.

Kopsavilkums – sezonas sagatavošana soli pa solim

Pavasarī:

  • Pārbaudi eļļu, bremzes, riepas, akumulatoru
  • Notīri motociklu un pārbaudi skrūves
  • Uzvelc pārbaudītu ekipējumu

Rudenī:

  • Notīri motociklu un uzliec pārsegu
  • Noņem akumulatoru
  • Pievieno stabilizatoru degvielai
  • Uzglabā sausā, siltā vietā